Dela nyhet
Felix Ernstson om säsongen och DM Semifinalen mot Karlstad Fotboll imorgon
29 aug 2023 0 kommentarer
.jpg?1)
Den 23 årige målvakten Felix Ernstson startade sin karriär som 6 åring i Skoghall. När han blev 15 så gick flytten vidare till Carlstad United. En tid som han har bra minnen ifrån. I samband med sammanslagningen mellan Carlstad United och Karlstad BK så blev han erbjuden A-lags kontrakt.
Första året blev dock inte så mycket speltid. Han och Karlstad kom då överens om att fortsättningen skulle bli i Karlstads Utvecklingslag i Division 2 för ökad speltid och förtroende. Där blev det en säsong men i samband med att laget åkte ner en division så valde Felix att ta flyttlasset till Gotland och spel med FC Gute. En säsong som Felix sammanfattar som lärorik och som gav väldigt mycket erfarenhet. Han värderar dock inte det som ett av hans bättre fotbollsår. Efter detta gick flyttlasset tillbaka till Karlstad och där FBK hade visat intresse. Kontraktet skrev Felix på tidigt.
Säsongen fick dock en tråkig start då Felix vred knäet och rehab väntade. Nu är han tillbaka i spel och han blickar mot en trevlig höst för FBK.
Seger i den senaste matchen mot IK Zenith efter en jämn match resultatmässigt. Kan du ta oss igenom lite grann av matchen och din egna insats?
- Matchen mot Zenith senast var en svårspelad match där vi stundtals är bra och stundtals är lite för nonchalanta. Vi inleder bra första 15, sedan faller vi in i deras tempo samtidigt som som de gör det bra och spelar deras spel. Vi blixtrar till stundtals och det är också så vi gör 1-0. I paus pratar vi om att fortsätta men att höja tempot så kommer det lossna för oss allt eftersom dom tröttnar. Istället får vi en kalldusch när dom gör 1-1. En chans som kommer ur inget och där han får vända upp för enkelt utför vårt straffområde och får iväg ett snabbt avslut. Jag hinner nästan dit, är på bollen men lyckas inte få den utanför stolpen. Är inte nöjd med det, där ska jag bara lyckas få bollen utanför stolpen. Både innan och efter den situation har jag inte mycket att göra. Efter deras 1-1 mål tycker jag att vi visar vår klass och höjer tempot igen och gör snabbt 2-1 igen vilket är otroligt skönt och vi kan tillslut vinna matchen!
Du inledde säsongen som skadad. Men har nu från mitten av säsongen kommit in och stått mellan stolparna en hel del. 5 matcher har det blivit i serien där du släppt in 4. Är du nöjd med ditt spel?
- Det är otroligt skönt att äntligen vara tillbaka, det var en lång vår med mycket rehab. Jag är nöjd med mitt spel, kändes lite små knackigt första halvleken mot Vänersborg. Men fick komma in och göra några bra räddningar och efter det har det känts bättre och bättre och det har rullat på bra. Hade gärna sett en till 0a igår men annars är jag ganska nöjd, finns såklart fortsatt mycket att jobba med.
Ni har ju helt klart hittat formen. Ni verkar trivas väldigt bra just nu. Är det de bästa ni kan spela eller finns det någon som ni inte riktigt är nöjda med ändå?
- Just nu tror jag alla i laget stortrivs, vi har en bra kemi i gruppen och alla hjälper till att driva på träningarna bra under veckorna. Jag tror absolut vi kan bli bättre, det kan man alltid. Vi har några nivåer till i oss!
Karlstad Fotboll imorgon. En tuff match mot ett Division 1 lag som strävar efter Superettan. Hur går snacket inför matchen?
- Det ska bli otroligt roligt med ett derby, derby är som sagt alltid derby. Svårt att säga så mycket om matchen, vi ska se till att göra en riktigt bra match sen får vi se hur långt det räcker! Målet är nu att det ska bli 2 till derbyn nästa år!
Vad ska publiken hålla koll på i matchen mot Karlstad Fotboll?
- Det röda laget!
FRÅGOR FRÅN FANSEN:
Hur blev du skadad?
- Jag vred till knät och bakre korsbandet gick nästan av. Det är otroligt skönt att äntligen få spela igen!
Vad är den bästa känslan som målvakt?
- Bästa känslan är när man gör en avgörande räddning i slutet på en match som hjälper laget till vinst!
Hur ser en matchdag ut för dig?
- Lite beroende på vilken tid matchen är. Jag går upp, äter frukost, tar det lugnt och kanske en kort promenad. Efter det blir det lunch. Efter lunchen tar jag en dusch och taggar igång med lite skön musik och sedan iväg till samling. Gillar att vara på plats i god tid och hinna byta om i lugn å ro!
Vem är den bästa spelaren du haft i samma lag som dig?
- Jag har spelat med väldigt många bra spelare.
Tack Felix och lycka till imorgon!!
Text och Design: @SkagersFoton
Kommentarer