Dela nyhet
Sen kvittering gav en poäng i Vänersborg
27 apr, 18:15 0 kommentarer

Det blev en poäng i dagens match mot Vänersborg. I 90:e minuten nickar Dante in sitt första mål för säsongen. Albin sammanfattar matchen såhär:
- Vi står för en bra prestation och jag är stolt över arbetet alla killarna lägger ned. Vi agerar bra både offensivt och defensivt genom hela matchen och skapar nog med chanser för att göra flera mål. Med lite mer skärpa framför mål kommer de nästa gång.
Spelarna följer matchplanen föredömligt och vi tar oss in i offensivt straffområde med god kontroll ofta och släpper inte till målchanser i öppet spel. Vänerborg försöker använda fasta situationer som sin huvudsakliga anfallsmetod och målet de gör är på en tveksamt dömd straff.
Förstås extremt surt och frustrerande att vi inte vinner, men vi vet att när vi presterar så här så vinner vi matcher över tid. Vårt jobb nu är att ta fasta på det vi gör bra och förstärka det, samt skruva på detaljer för att prestera minst lika bra på fredag.
Kommentarer